Montravius Adams Womens Jersey  Pärnu linn - Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud sündmused Pärnus

Omavalitsus Pärnu linn

Pärnu linn on avalik-õiguslik juriidiline isik, keda esindavad Pärnu linnavolikogu, volikogu esimees, Pärnu linnavalitsus ning linnapea või nende poolt volitatud esindajad. Volikogu on kohaliku omavalitsusüksuse esinduskogu, valitsus volikogu poolt moodustatav täitevorgan.

1. novembril 2017 jõustus Audru valla, Paikuse valla, Pärnu linna ja Tõstamaa valla ühinemine ning moodustus uus omavalitsusüksus Pärnu linn.
» Linna koosseisus on moodustatud kolm osavalda: Audru osavald, Paikuse osavald ja Tõstamaa osavald.
» Omavalitsus tegutseb Pärnu linna põhimääruse alusel 
» Omavalitsuse sümboolikana on kasutusel Pärnu linna sümboolika

» Õigusaktid (korrad, eeskirjad jne) kehtivad uute, ühtsete õigusaktide vastuvõtmiseni edasi sellel territooriumil, kus nad olid enne ühinemist kehtestatud (nt Audru valla õigusaktid Audru osavalla territooriumil, Pärnu linna õigusaktid Pärnu territooriumil jne). St, et õigusaktid on seotud valla/linna kui territooriumiga, mitte valla/linnavalitsuse kui asutusega. 

» Üleminekuperiood. Ühinemisele järgneb üleminekuperiood, mil kujundatakse välja uus valitsemis- ja haldamiskorraldus. Muudatused viiakse sisse sammhaaval, ümberkorraldusteks on aega 2021. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimisteni.


22.02.2018


Eesti Vabariik tähistab 24. veebruaril 2018 oma ajaloo kõige ümmargusemat tähtpäeva- 100 aasta sünnipäeva. Erinevalt ülejäänud Eestist tähistatakse Pärnus vabariigi aastapäeva juba homme, 23. veebruaril.

Teadaolevalt mängib Pärnu linn Eesti Vabariigi sünniloos ülitähtsat rolli – just nimelt Pärnus loeti 23. veebruaril 1918 toonase Endla teatri rõdult esmakordselt avalikult ette Eesti iseseisvusmanifest.

23. veebruaril kell 10.00 toimub Eesti Vabariigi esimese presidendi Konstantin Pätsi mälestamine tema sünnikohas Tahkurannas Pätsi ausamba juures, kell 11.30 on mälestushetk perekond Pätside endise kodumaja juures Pärnus, Riia mnt 273.

Kell 12.00 järgneb Konstantin Pätsi monograafia esitlus Raeküla Vanakooli Keskuses. Monograafia on koostanud Ago Pajur ja Toomas Karjahärm. Raamatut esitlevad Riigikantselei ja Eesti Rahvusarhiiv.

Samal ajal, kell 12.00 toimub ka Audru osavallakeskuses Eesti Vabariigi 100. aastapäeva pidulikul tähistamine.

Kell 14.00 on kõigil huvilistel võimalus osa saada tasuta giidituurist “Pärnu – Eesti Vabariigi sünnilinn", mis saab alguse Rüütli platsilt.

Kell 15.30 asetatakse pärjad Vabadussõjas langenute ausamba jalamile Alevi kalmistul ning kõne peab Eesti Vabariigi kaitseminister Jüri Luik. Sellele järgneb rongkäik, mis liigub mööda Riia maanteed Kuninga tänava põhikooli ette. Rongkäigul võivad osaleda kõik soovijad. Kohale palume tulla hiljemalt 15.15.

Kell 17.00 toimub Kuninga tänava põhikooli ees Eesti Vabariigi loojatele pühendatud mälestusmärgi „Ajahetk“ avamine. Mälestusmärgi avavad Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja Pärnu linnapea Romek Kosenkranius. Skulptuuri "Ajahetk" autorid on Margus ja Mart Kadarik.

Peale mälestusmärgi pidulikku avamist suundutakse Rüütli platsile.
Kell 17.45 kõlab Rüütli platsil Eesti Vabariigi iseseisvusmanifest. Platsil oleva monumendi treppidelt loeb iseseisvusmanifesti ette Konstantin Pätsi pojapoeg Matti Päts. Sellele järgneb rahvapidu „MEIE 100“. Tervitussõnad edastab linnavolikogu esimees Andres Metsoja. Esinevad Pärnu rahvatantsijad ja laulukoorid, ansambel Untsakad, Lõõtsavägilased ja torupillimängijad.

Kell 18.00 toimub Vabaduse pargis Kaitseliidu Pärnumaa maleva pidulik rivistus, kaitseliitlaste tunnustamine ning pärgade asetamine II maailmasõjas Eesti riikliku iseseisvuse taastamise eest võidelnute mälestusmärgi jalamile.

Kell 18.00 on võimalik vabariigi aastapäeva tähistada ka Pärnu Noorte Vabaajakeskuses, kus toimub „Noorte oma EV100“. Toimub noorte disaini näitus- müük ja esineb Liis Lemsalu.

23. veebruari õhtul algusega kell 19.00 00 toimub Pärnu Kontserdimajas Pärnu linnapea Romek Kosenkraniuse ja volikogu esimehe Andres Metsoja pidulik vastuvõtt ja aktus. Toimub Rasmus Puuri ja Doris Kareva teose "Unes nägin ma Eestimaad" maailmaesiettekanne. Esinevad Pärnu Linnaorkester, Pärnu koorid ja solistid, dirigent Rasmus Puuri juhendamisel. Teos on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Üritus on kutsetega.

Kell 19.00 toimub pidulik kontsert-aktus ja peoõhtu ka Tõstamaa rahvamajas. Esinevad Laura Junson ja Erko Niit, kohalikud isetegevuslased ja ansambel Väliharf.

23. veebruari õhtu lõpetab kell 21.00 juubeliaastale pühendatud ilutulestik, mis lastakse taevasse Kesklinna silla vasakult kaldalt.
23. veebruaril on alates kella 11.00 - 20.00 liikluskorraldus Pärnus oluliselt ümber korraldatud. Palume inimestel jälgida ajutisi liiklusmärke, mis reguleerivad parkimiskorraldust, ümbersõite ning sissesõidukeelde.
Võimalusel palume kasutada ühistransporti, kuna parkimiskohtade arv kesklinnas on piiratud. Seoses Eesti Vabariigi juubelipidustustega on 23. ja 24. veebruaril Pärnus linnaliinibussiga sõit tasuta.


Sündmused 24. veebruaril
Traditsiooniliselt toimub 24. veebruari päikesetõusul, kell 7.31 pidulik riigilipu heiskamise tseremoonia Rüütli Platsil, Eesti Vabariigi väljakuulutamise monumendi juures. Sellele järgnevalt on huvilistel võimalus osa saada giidituurist "Pärnu – Eesti Vabariigi sünnilinn".

Kell 9.00 toimub Paikuse Põhikooli esisel lipuväljakul lipuhommik, kus loetakse ette iseseisvusmanifest. Tervituskõned peavad linnapea Romek Kosenkranius ja osavallakogu esimees Mait Talvoja. Esineb Kaitseliidu Pärnumaa Maleva orkester.

Kell 12.00 algab aastapäeva tähistamine Seljametsa Muuseumis, kus esinevad ansambel Helin ja Seljametsa rahvatantsurühm. Esitletakse juubelikingitust ning avatakse näitus "100 asja Paikuse piirkonnast läbi sajandi".

Kell 12.00 toimub Tori Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus tänujumalateenistus ning pärgade asetamine ausamba jalamile.

Kuni 25. märtsini on Pärnu Muuseumis avatud püsiekspositsioon ja ajutine näitus "Pärnu – Eesti Vabariigi sünnilinn". 23. ja 24. veebruaril on näitusesaalis väljas originaaldokument iseseisvuse väljakuulutamisest.

Erinevaid juubeliaasta sündmusi toimub üle linna. Lisainformatsiooni aastapäeva sündmuste kohta on võimalik leida: kultuur.parnu.ee kodulehelt.

24. veebruar on kuulutatud lipupäevaks ning riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutustel on kohustus heisata Eesti riigilipp.
Linnavalitsus kutsub kõiki pärnakaid üles heiskama riigilipud 23. ja 24. veebruaril.

Ilusat Eesti Vabariigi aastapäeva!

pindalakokku
Omavalitsuse territoorium

Uue omavalitsuse territoorium moodustub Audru, Paikuse ja Tõstamaa valla ning Pärnu linna territooriumide summana ja piir kulgeb mööda ühinenud omavalitsuste välispiiri. 

Omavalitsuse, mille nimi on PÄRNU LINN, pindala on 858,07 km2
» Pärnu linna kui asula suurus ei muutu, selle pindala on endiselt 33,15 km2

Omavalitsuse koosseisu kuuluvad asulad

1 linn: Pärnu linn
2 alevikku: Audru ja Tõstamaa
2 alevit: Paikuse ja Lavassaare
49 küla, sh Manija saar

Külad:
» Audru osavallas: Ahaste, Aruvälja, Eassalu, Jõõpre, Kabriste, Kihlepa, Kõima, Kärbu, Lemmetsa, Liiva, Lindi, Liu, Malda, Marksa, Oara, Papsaare, Põhara, Põldeotsa, Ridalepa, Saari, Saulepa, Soeva, Soomra, Tuuraste ja Valgeranna küla
» Paikuse osavallas: Põlendmaa, Seljametsa, Silla, Tammuru ja Vaskrääma küla
» Tõstamaa osavallas: Alu, Ermistu, Kastna, Kavaru, Kiraste, Kõpu, Lao, Lõuka, Manija, Männikuste, Peerni, Pootsi, Päraküla, Rammuka, Ranniku, Seliste, Tõhela, Tõlli ja Värati küla

Omavalitsuses elanikke 51 877 

01.10.2018
» Pärnu linnas: 40 772
» Audru osavallas 5 892 (sh Audru alevikus 1 465 ja Lavassare alevis 455)
» Paikuse osavallas 3 955 (sh Paikuse alevis 3 054)
» Tõstamaa osavallas 1 258 (sh Tõstamaa alevikus 467)

01.01.2018 - 51 649
» Pärnu linnas: 40 664
» Audru osavallas 5 796 (sh Audru alevikus 1 443 ja Lavassare alevis 450)
» Paikuse osavallas 3 914 (sh Paikuse alevis 3 007)
» Tõstamaa osavallas 1 287 (sh Tõstamaa alevikus 474)

Elanike arv ühinemisel 31.10.2017 -  51 655
» Audru vallas 5 861
» Paikuse vallas 3 938
» Pärnu linnas 40 558
» Tõstamaa vallas 1 298 

Vaata lisaks: 
» Pärnu linna elanike arv
» Seoses ühinemisega muutusid postiaadressid.


 
Hayden Hurst Jersey