05.06.2018

Täna, ülemaailmsel keskkonnakaitsepäeval heisati Pärnu rannas ranna keskkonnasõbralikkust ja suplusvee puhtust näitav Sinilipp.

Sinilipu heiskamise õiguse annab rahvusvaheline Sinilipu komisjon International Blue Flag Jury. Lipp on rahvusvaheliselt tuntud ökomärgis, mis näitab, et supelrand või väikesadam on keskkonnasõbralikult majandatud, puhas ja turvaline. Sinilipu saamise eelduseks on hooldatud, keskkonna- ja inimsõbralik rannaala, eelmise nelja suplushooaja jooksul võetud suplusvee analüüside nõuetele vastavus ja keskkonnaalase teavituse olemasolu. Üheks peamiseks kriteeriumiks on suplusvee kvaliteet.

Sinilipu komisjoni reeglite järgi võib soole enterokokkide sisaldus olla kuni 100 pesa moodustavat ühikut (pmü) 100 milliliitris (ml) vees ja kolibakterite sisaldus kuni 250 pmü/100 ml vees, samal ajal kui Eestis kehtiva suplusvee määruse kohaselt võib kolibakterite sisaldus olla 1000 pmü/100 ml vees. Kolibakterid ehk soolekepikesed elutsevad peamiselt imetajate soolestikus ja nende hulk on kasutusel vee mustuse näitajana, enterokokid elavad inimeste soolestikus ja võivad nõrga immuunsüsteemiga suplejatel tekitada seedetrakti haiguseid.

Tähtsal kohal Sinilipu andmisel on keskkonnaalane teavitus. Rannas peavad olema infotahvlid ranna kasutamise juhistega, lähedal asuvate kaitsealade tutvustusega ja Sinilipu liikumist tutvustava infoga.

Pärnu linn pole piirdunud üksnes rahvusvaheliste Sinilipu nõuete täitmisega. Rannaparki on paigaldatud kolm veepüstikut, kus saab oma pudelid joogiveega täita. Kraanist tulev vesi on väga hea kvaliteediga ja kõlbab joomiseks, sellega võib nii käsi ja jalgu pesta kui juua. Veepüstikud asuvad naisteranna sissepääsu lähedal parkla nurgas, Lehe tänava pikendusel Rannahoone lähedal asuva laste mänguväljaku ääres ja Side tänava pikendusel rannas asuva parkla kõrval.

Teet Roosaar
Pärnu linnavalitsuse meedianõunik
444 8272, 510 3444
teet.roosaar[at]parnu.ee