Omavalitsus Pärnu linn

Pärnu linn on avalik-õiguslik juriidiline isik, keda esindavad Pärnu linnavolikogu, volikogu esimees, Pärnu linnavalitsus ning linnapea või nende poolt volitatud esindajad. Volikogu on kohaliku omavalitsusüksuse esinduskogu, valitsus volikogu poolt moodustatav täitevorgan.

1. novembril 2017 jõustus Audru valla, Paikuse valla, Pärnu linna ja Tõstamaa valla ühinemine ning moodustus uus omavalitsusüksus Pärnu linn.
» Linna koosseisus on moodustatud kolm osavalda: Audru osavald, Paikuse osavald ja Tõstamaa osavald.
» Omavalitsus tegutseb Pärnu linna põhimääruse alusel 
» Omavalitsuse sümboolikana on kasutusel Pärnu linna sümboolika

» Õigusaktid (korrad, eeskirjad jne) kehtivad uute, ühtsete õigusaktide vastuvõtmiseni edasi sellel territooriumil, kus nad olid enne ühinemist kehtestatud (nt Audru valla õigusaktid Audru osavalla territooriumil, Pärnu linna õigusaktid Pärnu territooriumil jne). St, et õigusaktid on seotud valla/linna kui territooriumiga, mitte valla/linnavalitsuse kui asutusega. 

» Üleminekuperiood. Ühinemisele järgneb üleminekuperiood, mil kujundatakse välja uus valitsemis- ja haldamiskorraldus. Muudatused viiakse sisse sammhaaval, ümberkorraldusteks on aega 2021. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimisteni.


07.07.2016

Järgmisel kolmapäeval, 13. juulil algab Pärnus Eesti selle suve suurim rannavõrkpalli pidu, kui stardivad üliõpilaste maailmameistrivõistlused. Tudengite rannavolle MM kestab Eesti suvepealinnas pühapäeva, 17. juulini.

Rahvusvahelise Üliõpilasspordi Föderatsiooni (FISU) egiidi all toimuvate üliõpilaste MM-ide seast populaarseimale ning atraktiivseimale võistlusele on oodata 32 maailma paremat üliõpilaspaari nii meeste kui naiste arvestuses. Mastaapse võistluse ülekanded jõuavad korraldajate ja FISU koostöös ka Eurospordi kanalile.

„Üliõpilaste MM-i korraldamine on suur väljakutse, ent samas ka suur au. Eesti Võrkpalli Liidule ja Eesti Akadeemilisele Spordiliidule annab tiitlivõistluse läbiviimine juurde ühe olulise kogemuse, korraldamaks maailmatasemel spordivõistlusi,” lausus Eesti Võrkpalli Liidu president Hanno Pevkur. „Ühtlasi on üliõpilaste MM heaks võimaluseks populariseerida rannavõrkpalli arengut Eestis,” lisas ta.

MM-i peasponsori, Credit24 Eesti juhi Mihkel Karu sõnul on ettevõte harrastustasemel võrkpalli juba pikka aega toetanud. „Harrastajate tase on teinud silmnähtavaid edusamme ning võrkpall on järk-järgult populaarsemaks muutunud. Meil on väga hea meel, et saame toetada ka suvepealinnas toimuvat maailmatasemel võistlust, kus astuvad üles oma ala parimad üliõpilased. Loodan, et pealtvaatajates tekitab kõrgetasemeliste kohtumiste jälgimine soovi ka ise varbad liivaseks teha ning sõpradega rannavollet mängima minna,” lisas Karu.

Pärnu linnapea Romek Kosenkraniuse sõnul on MM-i võõrustamine suvepealinnale suur au. „Võistlused annavad linnale juurde olulise kogemuse võõrustamaks maailmatasemel spordivõistlusi ning on heaks võimaluseks populariseerida rannavõrkpalli ja aktiivset eluviisi üldisemalt. Loodan, et MM-i toimumine Pärnus annab nii mõnelegi noorele inspiratsiooni aktiivsemaks eluks,” lausus meer.

Kodupubliku ees asuvad medalijahile nii naiste- kui meesteturniiril kolm Eesti paari. Neist nimekaimad on Kusti Nõlvak ja Mart Tiisaar, kes on sel hooajal korduvalt kaasa löönud ka MK-sarja etappidel ja võistlesid jaanipäeval Norras toimunud Kontinentaalkarikasarja finaaletapil olümpiapääsme nimel. „Tegemist on väga kõrgel tasemel turniiriga ja võimalus mängida MM-il kodupubliku ees on puhas rõõm. Vollesõpradele on see tõeline maiuspala ja mis saaks olla parem, kui see kõik koju kätte tuuakse,” rääkis Tiisaar. Eestit esindas ta ka kaks aastat tagasi toimunud eelmisel tudengite MM-il, kui koos Martti Rosenblatiga saadi Portugalis seitsmes koht.

Sügisest Tiisaarega koos rannavõrkpallile keskendunud Kusti Nõlvak lisas: „Mul on väga hea meel, et üle pika aja toimub Eestis ka üks rannavõrkpalli suurturniir, mis koondab suvel võrkpallisõpru ja aitab kaasa ala populariseerimisele. Üliõpilaste MM on meie hooaja kalendris väga olulisel kohal ja soovime oma toetajatele ning fännidele kindlasti ka head tulemust näidata.”

Aastal 2008 Hamburgis toimunud üliõpilaste MM-ilt teenisid meie naispaarid kaksikvõidu. Maailmameistriteks krooniti Mari-Liis Graumann ja Natalja Bratuhhina, hõbemedali pälvisid Kadri Puri ja Polina Bratuhhina.

Lisainfot tiitlivõistluse kohta saab MM-i koduleheküljelt www.wucbeachvolley2016.com.


pindalakokku
Omavalitsuse territoorium

Uue omavalitsuse territoorium moodustub Audru, Paikuse ja Tõstamaa valla ning Pärnu linna territooriumide summana ja piir kulgeb mööda ühinenud omavalitsuste välispiiri. 

Omavalitsuse, mille nimi on PÄRNU LINN, pindala on 858,07 km2
» Pärnu linna kui asula suurus ei muutu, selle pindala on endiselt 33,15 km2

Omavalitsuse koosseisu kuuluvad asulad

1 linn: Pärnu linn
2 alevikku: Audru ja Tõstamaa
2 alevit: Paikuse ja Lavassaare
49 küla, sh Manija saar

Külad:
» Audru osavallas: Ahaste, Aruvälja, Eassalu, Jõõpre, Kabriste, Kihlepa, Kõima, Kärbu, Lemmetsa, Liiva, Lindi, Liu, Malda, Marksa, Oara, Papsaare, Põhara, Põldeotsa, Ridalepa, Saari, Saulepa, Soeva, Soomra, Tuuraste ja Valgeranna küla
» Paikuse osavallas: Põlendmaa, Seljametsa, Silla, Tammuru ja Vaskrääma küla
» Tõstamaa osavallas: Alu, Ermistu, Kastna, Kavaru, Kiraste, Kõpu, Lao, Lõuka, Manija, Männikuste, Peerni, Pootsi, Päraküla, Rammuka, Ranniku, Seliste, Tõhela, Tõlli ja Värati küla

Omavalitsuses elanikke 51 877 

01.10.2018
» Pärnu linnas: 40 772
» Audru osavallas 5 892 (sh Audru alevikus 1 465 ja Lavassare alevis 455)
» Paikuse osavallas 3 955 (sh Paikuse alevis 3 054)
» Tõstamaa osavallas 1 258 (sh Tõstamaa alevikus 467)

01.01.2018 - 51 649
» Pärnu linnas: 40 664
» Audru osavallas 5 796 (sh Audru alevikus 1 443 ja Lavassare alevis 450)
» Paikuse osavallas 3 914 (sh Paikuse alevis 3 007)
» Tõstamaa osavallas 1 287 (sh Tõstamaa alevikus 474)

Elanike arv ühinemisel 31.10.2017 -  51 655
» Audru vallas 5 861
» Paikuse vallas 3 938
» Pärnu linnas 40 558
» Tõstamaa vallas 1 298 

Vaata lisaks: 
» Pärnu linna elanike arv
» Seoses ühinemisega muutusid postiaadressid.