avaleht kontakt infopäring sisukord
otsing: linnakodanikule külalisele ettevõtjale


Turismiinfo

Pärnu linna kaart


Ühistransport ja parkimiskorraldusLinnavara müügikuulutused


Tervislik linn PärnuUnicef

Laste- ja noortesõbralik linn
          tunnustused Prindi!
Pärnu aukodanik


Aukodaniku nimetus on Pärnu linna kõrgeim tunnustus. Aukodaniku nimetus omistatakse isikule austusavaldusena Pärnu linnale osutatud eriliste teenete eest.

 

Aukodaniku nimetusega kaasneb aukodaniku märgi andmine. Märgi keskmisel osal on kujutatud sinisel põhjal emaileeritud valget risti. Risti peal asetseb Pärnu linna vapp. Märki ümbritseb 8 mm laiune tammepärg Aukodaniku märgi kõrgus on 42 mm ning laius 40 mm. Märgi materjaliks on hõbe prooviga 925. Kinnitus on prossnõela tüüpi nõelaga.

 

Aukodanikuks nimetatakse aastas kuni üks inimene. Aukodaniku nimetust ei ole kohustus igal aastal välja anda.

 

Aukodaniku nimetus omistatakse isikule üks kord elus.


* Pärnu aukodaniku nimetuse, Pärnu vapimärgi ja Pärnu teenetemärgi andmise kord

* Aukodaniku nimetuse, vapimargi ja teenetemargi taotlemine 

Pärnu Aukodaniku tiitli andmise ajalugu ulatub aastasse 1886.

 

Tsaariajal oli aukodaniku tiitli andmiseks ette nähtud kindel protseduur. Tiitli andmise aluseks oli linnavalitsuse ettepanek, mida kaalus edasi volikogu.

 

Lisaks oli vaja Liivimaa kuberneri ettepanekul tsaari kinnitust ning ka nominendi enda nõusolekut. Eesti iseseisvudes muutus tiitliga seotud asjaajamine küll veidi lihtsamaks, ent aukodaniku tiitlit siiski kergel käel ei jagatud.

 

Tänapäeval võivad väärikaid aukodaniku kandidaate pakkuda aga sisuliselt kõik kodanikud. Tiitel antakse välja kord aastas, ent kui sobivat kandidaati ei leita, jääb see välja andmata.

 

Eesti esimese iseseisvuse ajal pidas Pärnu aukodaniku tiitli vääriliseks kolme inimest: admirali, professorit ja Eesti esimest presidenti.Pärnu aukodanikud


1886 - Admiral Konstantin Possiet

1901 - Professor Friedrich Fromhold Martens

1934 - Riigivanem Konstantin Päts

2007 - Dirigent Neeme Järvi

2008 - Helilooja ja muusikaloolane Valter Ojakäär

2009 - Sõudja Jüri Jaanson

 

 

 Admiral Konstantin Possiet

 

Pärnus sündinud Vene admiral Konstantin Possiet käis ümbermaailmareisil fregatil Pallada, oli suurvürsti kasvataja, juhtis sõjalaevade uurimisekspeditsiooni põhjameredele, oli Venemaa teedeminister, teaduste akadeemia ja Vene geograafia seltsi auliige, Venemaa riiginõukogu liige, kindraladjutant ja admiral.

 

1886. aastal tähistas ta oma 50-aastase teenistuse juubelit. Nii otsustas Pärnu linnavolikogu linnavalitsuse ettepanekul saata linnapea Oscar Brackmanni, linnanõunik N. Bremeri ja volikogu liikme Chr. Schmidti 18. detsembril Peterburi andma linna nimel Possietile üle auaadressi ja ühtlasi paluma ka admiralilt nõusolekut olla Pärnu linna aukodanik.

 

Possieti nime kandis Pärnus tänav, mis alles 1948. aastal nimetati Oktoobri tänavaks. Alates 1991. aastast kannab see Suur-Posti nime.

 Professor Friedrich Fromhold Martens

 

Pärnus sündinud ja kasvanud Peterburi professoril Friedrich Fromhold Martens oli 1872-1905 Peterburi ülikooli professor, aastast 1884 rahvusvahelise õiguse instituudi president ja Haagi rahvusvahelise arbitraažitribunali alaline liige.

 

18. jaanuaril 1901. aastal oli tal 30 aasta tööjuubel. Volikogu otsustas teha kuulsale kaaslinlasele ettepaneku võtta vastu kodulinna aukodaniku tiitel. 22. märtsil 1901 jäi Liivimaa kuberneri ettepanekul Martensile Pärnu aukodaniku tiitli omistamisega nõusse ka tsaar Nikolai II. Alles siis saadeti nõunikuga Martensile auaadress ja allkirjade ning linna pitsatiga diplom.

 

Martensile on avatud mälestustahvel Pärnu Ühispanga hoonel, sest seal asus raudteejaam, kust professor alustas oma viimaseks jäänud rongisõitu.

 Riigivanem Konstantin Päts

 

Konstantin Päts jõudis lisaks riigivanema ja presidendi ametile olla muuhulgas ka ajalehe Teataja toimetaja, Tallinna linnanõunik, Eesti Maavalitsuse esimees, Eesti Päästekomitee esimees.

 

Konstantin Päts on senistest Pärnu aukodanikest andnud kõige suurema panuse linna arengusse. Tema jõulisel toetusel ehitati Pärnusse sillad, koolimajad, Rannahotell ja rannakohvik.

 

24. augustil 1934 valis Pärnu linnavolikogu K. Pätsi üksmeelselt linna aukodanikuks. Aukodaniku diplom anti Pätsile üle 15. septembril 1934 Toompea lossis.

 

Ühtlasi nimetati Lõuna-Pühavaimu-Brackmanni (Ringi) ja Martna (Hospidali) tänava vahel asuv haljasala K. Pätsi platsiks. Varasematel fotodel on seda haljasala, kus praegu asub O. Brackmanni büst, nimetatud ka Vabadusplatsiks.

 Dirigent Neeme Järvi

 

Neeme Järvi on üks armastatumaid dirigente tänases muusikamaailmas. Ta on oma orkestrid teinud rahvusvaheliselt kõrgelt tunnustatuks nii kontsertreiside kui ka plaadistustega. Järvi on 417 salvestusega kaasaja üks enim plaadistanud dirigent, kuid lisaks muusikutööle on Neeme Järvil ja tema abikaasal Liilial kolm last ning kuus lapselast.

 

Läbi oma tegevuse on Neeme Järvi Pärnut mitmekülgse kultuurilinnana tutvustanud kogu maailmas. 1980. aastal perega USA-sse emigreerunud Neeme Järvist oli 1992. aastaks saanud lisaks silmapaistvale ning tunnustatud dirigendile ka Göteborgi linna ning USA Michigani osariigi aukodanik.

 

2000. aastal toimusid Pärnus esmakordselt ühe osana David Oistrahhi nimelisest muusikafestivalist maestro Järvi rahvusvahelised meistrikursused dirigentidele, mis toovad veel tänagi Pärnusse kokku noori kogemustega dirigente üle terve maailma.

 

18. augustil 2007 andis Pärnu linnavolikogu esimees Ahti Kõo maestro Neeme Järvile üle Pärnu linna aukodaniku tunnistuse ja rinnamärgi. Sellega sai Neeme Järvist üldse kokku neljas Pärnu aukodanik, ent taasiseseisvunud Eestis esimene.

 Helilooja ja muusikaloolane Valter Ojakäär

 

Kuuldes sõnu „levimuusika“ või „süvamuusika“ mõtleme me kohe Pärnus sündinud helilooja, pillimehe ja muusikapublitsisti Valter Ojakääru peale. Just tema on see tulihingeline džässmuusikapropageerija, kes on oma tööga raadios ja televisioonis publikut muusikaliselt harinud ning need mõisted eesti keelde toonud.

 

Valter Ojakäär on pälvinud mitmeid kõrgelt tunnustatud auhindu, teiste hulgas Raimond Valgre pärandi auhinna ja Eesti Vabariigi elutööpreemia. 2006. aastal valiti Ojakäär Viljandi Kultuuriakadeemia audoktoriks.

 

Ojakäärul on silmapaistvaid teeneid Pärnu muusikaelu edendamisel ja linna kultuuriloo ulatuslikul kajastamisel oma raadio- ja telesaadetes ning raamatutes, mistõttu otsustati 2008. aastal nimetada Valter Ojakäär Pärnu aukodanikuks.

 Sõudja Jüri Jaanson

 

Kui Jüri Jaanson 15-aastasena Viljandis esimesse sõudetrenni jõudis, ütles ta treenerile otsesõnu, et tahab tulla Nõukogude Liidu meistriks. Läks aga oluliselt paremini.

 

Vaatamata asjaolule, et kogu oma teadliku elu on Jüri Jaanson pidanud elama vaegkuuljana, on ta tänaseks võitnud hulgaliselt medaleid sõudmises nii olümpiamängudel kui ka maailmameistrivõistlustel. Lisaks on Jüri Jaansoni spordikarjäär oma 20 hooajaga üks maailma pikematest.

 

Ainult suurt tahtejõudu omav inimene võib saavutada maailma kuuljate paremikega võisteldes ülikõrgeid tulemusi. Tema elumotoks on mitte ainult osavõtt, vaid ka tulemus. Tänu oma silmapaistvatele tulemustele spordis ning kodulinna Pärnu väärtustamisel maailmas läbi spordisaavutuste, on Pärnu linn otsustanud Jüri Jaansoni nimetada Pärnu linna aukodanikuks.

 


Kultuurikalender
Tähtsündmused 2016

Linnavolikogu
Pärnu Linnavolikogu
Suur-Sepa 16,
80098 Pärnu
tel: 444 8100


Istungi ülekanne
Linnavolikogu liikmed

Linnavalitsus
Pärnu Linnavalitsus
Suur-Sepa 16,
80098 Pärnu
tel: 444 8200
faks: 444 8201


Istungite ülevaated
Nädal linnavalitsuses

Kontaktid
Üldkontaktid
Teenistujad
Kultuuriasutused
Koolid
Lasteaiad
Hoolekandeasutused
Tervishoiuasutused

Suhtlus
Esita küsimus, anna teada
Esita teabenõue

Infotelefon 15505
Teenistujale

PostkastVärvid linna

Grillfest 2016
Üles  
 Lehekülg loodud:   26.11.2007
 Viimati uuendatud:  21.04.2016
Linnavalitsuse webmaster 
  [ Linna tutvustus ]  [ Omavalitsus ]  [ Dokumendiregister ]  [ Õigusaktid ]  [ Teenused ]  [ Areng ja planeerimine ]  [ Haridus ]  [ Keskkond ]  [ Kultuur ja sport ]  [ Sotsiaalhoolekanne ]  [ Teed ja transport ]  [ Tervishoid ]  [ Turism ]  [ Ettevõtlus ]  [ Pildigalerii ]  [ Kontaktandmed ]  [ Tähtsad numbrid ] 
   © 2010 Pärnu Linnavalitsus    Suur-Sepa 16, 80098 PÄRNU    üldinfo: 444 8200    infotelefon: 15505    faks: 444 8201    e-post: